Kljub zadržanosti pod trenutnim okriljem ZDA Portoriko spada med najživahnejše predele našega sveta. S svojo pomembnostjo v glasbenem in kulturnem svetu ter z rojstnim certifikatom reggaetona mu lahko rečemo, da je pravi epicenter glasbene scene. Tam se glasba ne posluša, ampak se z njo živi! Vse je jasno razvidno iz obrazov lokalcev, ki nas s šestimi zvočniki na avtu presenečajo za vsakim ovinkom.
Ob ritmih svetovno znane salse ter tradicionalne plene in bombe, se zavrtimo po barvitih ulicah starega mesta San Juan. Poleg snemanja slavnega Despacita ter mnogih drugih hitov so tam iznašli tudi piña colado, koktejl, brez katerega počitnice na Karibih sigurno niso popolne.
Zgodovinski dosežki španskega osvobajanja nam danes omogočajo obisk v celoti obzidanega in tlakovanega mestnega jedra s številnimi nikoli poraženimi utrdbami. Castillo El Morro ter San Cristobal spadata med največje španske trdnjave na zahodni polobli. Danes, pod UNESCO-vo zaščito, Viejo San Juan velja za najstarejše naseljeno mesto na ozemlju ZDA.
Kulturna raznolikost španskih, afriških in taino korenin je skozi leta razvila kulinariko, ki danes predstavlja simbol Portorika. Mofongo, pinchosi in lechon nas sigurno ne pustijo stradat. Za povrh pa še požirek odličnega portoriškega ruma ali koktejlčka.
Večina turizma se osredotoča na glavne atrakcije samo okoli San Juana, vendar – kot je značilno za Shappa stil – smo otok obdelali od A do Ž. V programu boste doživeli full experience, kar si Portoriko tudi zasluži! Obiščemo edini tropski deževni gozd v ZDA[[$topShitFlag]], kjer se skopamo v prelepih slapovih nacionalnega gozda El Yunque in se spustimo po najdaljšem ziplinu v Ameriki (fakultativa).
Obiščemo kraške jame Karibov in se v osrčju otoka podamo v neokrnjeno naravo, kjer se prebijamo skozi reko Tanama in enostavno občudujemo lepote tropskega sveta. V vasici Jayuya se spoznamo s pridelavo kave in podučimo o zgodovini domorodcev.
S kajaki se podamo na otok mangrov, imenovan po znani ameriški seriji „Gilligan's Island", kjer se kopamo in snorkljamo po kristalno čistih vodah. Obiščemo tudi mesto Yauco, ki s svojo barvitostjo razkazuje srce in dušo boricue.
Jug otoka nam z obiskom mesta Ponce predstavi pomembno industrijsko središče, ki se navezuje na zgodovinsko proizvodnjo sladkorja, kave in ruma. Portoriko velja za enega največjih proizvajalcev ruma, kar je razvidno iz številnih destilarn po otoku. Med njimi obiščemo grad družine Serralles – lastnike Don Q ruma, imenovanega po španskem junaku Don Kihotu.
Blizu San Juana se nahaja tudi hiša Bacardi, ki je s svojimi začetki na Kubi zrasla v največjo destilarno ruma na svetu in danes stoji prav na Portoriku.
Otoka Vieques in Culebra nam, vsak v svoji luči, pričarata vzdušje, na katerega se bomo ozirali še dolgo po našem povratku domov. Na obeh otokih bo naše glavno prevozno sredstvo golf avto, s katerim bomo raziskovali skrite kotičke. Vieques nam s svojo veliko populacijo razpuščenih konjev, divjih plaž in najsvetlejšim bioluminiscentnim zalivom na svetu prikaže tisti pravi odmik od realnosti. Obisk Mosquito Baya s kajaki nas v večernih urah dobesedno transformira v svet Avatarja – pojav, ki ga lahko doživimo le na Portoriku! Med drugim se Culebra s svojimi rajskimi plažami uvršča v sam vrh tropskega paradiža. Playa Flamenco s svojo belo mivko in turkizno vodo je priljubljena tako za poležavanje pod palmami kot tudi za snorklanje, še danes pa na njej ležijo ruševine vojaških tankov.
Trasa poti: Trasa poti: Viejo San Juan – Piñones – Orocovis (zipline) – Arecibo – reka Tanamá / Gozalandia – Aguadilla – Rincón – La Parguera (Gilligan's Island) – Ponce – Jayuya – Salinas – Vieques – Culebra – El Yunque deževni gozd – San Juan
Potovanje pričnemo v starem delu mesta San Juan. Otoško mestece je obdano z mogočnim obzidjem iz časov španske kolonizacije, ki ozemlje Portorika povezuje s tremi mostovi. Ščitijo ga številne trdnjave, med najbolj poznanimi so El Morro, San Cristóbal in La Fortaleza. Te spadajo med največje španske trdnjave v Novem svetu, pri čemer San Cristóbal zaseda prvo mesto.
Premik proti vzhodu San Juana nam pričara spoznanje afriške kulture Portorika. V kraju Loíza se po plaži Piñones sprehodimo do kioskov, kjer se predamo kulinariki domačinov. Ta dan uživamo na plaži in srkamo piña colado ter hladno pivo.
Osrednji del otoka predstavlja portoriško hribovje, ki presega 1.300 m nadmorske višine. Med spektakularnimi kulisami tropske vegetacije se spustimo po najdaljšem ziplinu na ameriškem kontinentu (2.530 m), ob katerem si divjino ogledamo tudi iz ptičje perspektive. Nepozabna izkušnja za adrenalinske navdušence!
V kraju Arecibo se zjutraj odpravimo v kraško jamo, kjer raziskujemo petroglife ljudstva Taíno, raznoliko floro in favno ter smo na koncu nagrajeni z najlepšim razgledom na dolino reke Tanamá. Po izletu se ohladimo pri slapu La Planta in se odpravimo na kosilo pod največjim kipom Kolumba na svetu. V relativni bližini se sprehodimo po kraških kamninah, ki jih je izoblikovalo morje, in občudujemo izjemne skalnate mostove ter jame.
Po gozdu se sprehodimo do reke Tanamá, kjer stopimo v objem najbolj neokrnjene narave otoka. Ob poslušanju glasbe divjine se prijetno osvežimo v kanjonu, kjer se proti toku reke sprehodimo, plavamo in sproti učimo o naravi. Na koncu se po rečnih brzicah spustimo vsak s svojo tubo. V primeru previsoke reke se odpravimo na slapova Gozalandie.
Na zahodu otoka se lahko preizkusimo tudi v surfanju (fakultativno). Rincón velja za prestolnico karibskega surfanja in se kvalificira kot edini svetovni surfarski rezervat na Karibih.
Premik na južni del otoka nas popelje v svet mangrov in številnih malih otočkov. Poleg obiska Gilligan's Island s kajaki naravni rezervat La Parguera ponuja odlične pogoje za raziskovanje podvodnega sveta in odmik od množic.
Ponce, kjer sta doma rum in kava, velja za drugo največje mesto Portorika. Ob ogledu kolonialnih zgradb se odpravimo na razgledno točko nad mestom in obiščemo grad družine Serrallés, lastnikov ene večjih destilarn ruma na otoku. Za ljubitelje ruma je možna tura o zgodovini družine, preizkušanju ruma in pripravi koktejlov (fakultativno).
Ob ponovnem vstopu v osrčje otoka se povzpnemo do vasice Jayuya, ki je poleg zgodovinskega pomena domorodcev eno glavnih središč pridelave kave. Na haciendi spoznamo postopek pridelave kave, od sadike do pakiranja. V muzeju ljudstva Taíno pa se seznanimo z zgodovino in kulturo domorodcev.
Salinas je poleg živahnosti domačinov in odlične lokacije za doživetje chinchorra tudi rezervat za morske krave (manatee). Morda se nam nasmehne sreča in jih uspemo opazovati pri paši po morskem dnu.
Portoriko kot arhipelago z več kot 140 otoki skriva številne zanimivosti. Od otoka, na katerem so naseljene samo opice, do otoka, kjer namesto plaže hodimo po školjkicah rakov samotarjev. Največja med njimi sta Vieques in Culebra, kot brat in sestra, vendar povsem različna. Vieques poleg izjemnih raznobarvnih in divjih plaž skriva pojav, ki ga lahko doživimo samo na Portoriku. Mosquito Bay velja za zaliv z največjo koncentracijo bioluminiscentnega fitoplanktona – mikroorganizmov, ki ob dotiku zažarijo, kot v Avatarju. Prav tja se zvečer podamo s kajaki in se pustimo prepričati, da ta naravni fenomen res obstaja. Stvar, ki jo lahko doživiš samo na licu mesta, brez posnetkov – neprecenljivo.
Po drugi strani pa Culebra nudi ene najlepših plaž, saj se s svojo Playa Flamenco uvršča v sam vrh tropskega paradiža. Ob sončnem vzhodu se skopamo v morju in s pogledom na rdeče nebo potočimo še zadnje solze.
Obiščemo tudi El Yunque, edini tropski deževni gozd v ZDA. Sprehodimo se do dveh prelepih slapov, kjer se lahko osvežimo v hladni vodi, ki priteka iz središča otoka.
Nočitve: Spimo v najetih hišah, apartmajih ali hotelskih sobah brez lokalne kategorizacije.
Prevozi: V San Juanu se premikamo s taksiji, na preostanku potovanja pa z najetimi avti, čolni in trajekti, vse brez lokalne kategorizacije.
Potovanje priporočamo tistim, ki si želijo popotniškega načina odkrivanja sveta.
Za pravo doživetje potovanja priporočamo udeležbo na vseh aktivnostih.
B. Portoriko, program po dnevih
15 dni
1. Let na Portoriko, nočitev v San Juanu.
2. Raziskovanje starega dela mesta in obisk trdnjav El Morro, San Cristóbal in La Fortaleza. Nočitev v San Juanu.
3. Sprehod in kopanje na plaži Piñones in odkrivanje afro - portoriške kulinarike. Nočitev v San Juanu.
4. Premik proti središču otoka, spust po najdaljšem ziplinu v Ameriki. Kosilo v odlični lokalni restavraciji s kičastim razgledom. Premik proti Arecibu, kjer tudi prespimo.
5. Obisk kraške jame, odkrivanje petroglifov domorodcev ter raziskovanje flore in favne. Obisk slapu La Planta. Kosilo pod največjim kipom Kolumba na svetu in raziskovanje obmorskih apnenčastih jam in skalnih struktur. Nočitev v Arecibu.
6. Odprava do reke Tanamá, sprehod in osvežitev v kanjonu. Spust s tubo po brzicah. V primeru previsoke vode obisk slapov Gozalandie. Premik proti Aguadilli, kjer v bližini tudi prespimo.
7. Obisk bližnjih plaž, možnost surfanja in snorklanja v naravnem rezervatu. Sončni zahod na plaži Crash Boat. Nočitev v bližini Aguadille.
8. Športni dan s kajaki na otok mangrov – Gilligan's Island. Na poti se ustavimo v kraju Yauco in si ogledamo barvito mestno jedro. Nočitev v bližini Ponceja.
9. Vzpon proti središču otoka, ogled procesa pridelave portoriške kave. Osvežitev v bližnji reki ter obisk zgodovinskega muzeja ljudstva Taíno. Ob povratku sprehod po obalni promenadi. Nočitev v Ponceju.
10. Obisk kraja Salinas in vožnja s čolnom po različnih otočkih. Kosilo v Salinasu in premik na otok Vieques. V večernem času obisk zaliva Mosquito Bay. Nočitev na Viequesu.
11. Raziskovanje različnih plaž in delov otoka z golf avti. Možnost jahanja konjev po plažah (fakultativno). Če nam prvi dan ne uspe obiskati Mosquito Baya, to nadoknadimo ta večer. Nočitev na Viequesu.
12. Jutranji premik na otok Culebra, kjer preostanek dneva preživimo na plaži Flamenco ob koktejlih in hladnem pivu. Nočitev na Culebri.
13. V jutranjih urah gremo na plažo, kjer pričakamo sončni vzhod, se kopamo in pojemo zajtrk. Zapustimo otok in se na poti proti San Juanu ustavimo v deževnem gozdu El Yunque. Sprehod do dveh slapov in razgled s stolpa. Kosilo na plaži Luquillo ter povratek v San Juan.
14. Zadnji dan je odvisen od letov. Dan preživimo po dogovoru v San Juanu.
15. Smo doma.
Cena zajema:
-delež za organizacijo in spremstvo na potovanju (aranžma) pri najmanj 15 prijavljenih (490 EUR oz. 450 EUR za naše stare stranke);
-stroške po programu, ki se jih plačuje sproti na potovanju, ali pa vnaprej, v kolikor je s strani lokalnega ponudnika storitev zahtevano (990 EUR) in so izračunani v primeru polne skupine: taksi prevozi, najem avta, nastanitve, izleti, lokalni vodiči, dovoljenja in vstopnine.
Letalska karta z vsemi dodatki je od 850 EUR ob dovolj zgodnji prijavi/potrditvi skupine.
Ob prijavi se plača tudi prijavnino (20 EUR/osebo). V kolikor odhoda ne potrdimo, jo v celoti povrnemo.
Letalska karta se ne plača nam, ampak zunanjemu partnerju / agenciji, ki karte izda. Karto do destinacije in nazaj bomo poslali v plačilo ob potrditvi potovanja, lahko pa si jo potnik takrat poišče tudi sam.
Letalska karta formalno ni zajeta v ceno aranžmaja. Pravno formalne obveznosti in pravice iz nakupa letalske karte so med potnikom in agencijo, ki karto izda in kamor jo potnik plača.
Enako velja za prevoz do/z letališča.
Nočitve: spimo v hostlih / hotelih brez lokalne kategorizacije ali v najetih apartmajih / hišah.
Prevozi: Najeti avti, taksi, ladje, čolni, trajekti, vse brez lokalne kategorizacije.
V stroške ni zajeto: stroški hrane in pijače (30-40 USD na dan), fakultativni izleti (170 EUR), napitnin, podkupnin in ostali individualni stroški. Razen, če je v programu drugače omenjeno.
Za manjše skupine se pobira dodatek za organizacijo in vodenje:
● Pri skupinah 8-10 potnikov, doplačilo dodatnih 200 EUR za organizacijo in vodenje.
● Pri skupinah 11-12 potnikov, doplačilo dodatnih 150 EUR za organizacijo in vodenje.
● Pri skupinah 13-14 potnikov, doplačilo dodatnih 100 EUR za organizacijo in vodenje.
Ceno za organizacijo in spremstvo 490 EUR (450 EUR za naše stare stranke) vplačas v dveh obrokih:
250 EUR se plača ob rezervaciji kot prvi del obroka za potovanje (od 180 dni pred odhodom oz. od potrditve potovanja dalje je nepovratnih; z njimi si zagotoviš mesto v skupini, mi pa ob minimalnem številu vplačanih zagotovimo odhod; v primeru, da ne zberemo dovolj prijav, akontacijo v celoti povrnemo). Razliko do polne
cene za organizacijo in spremstvo ter ostale v naprej plačane stroške se plača najkasneje 60 dni pred odhodom oz. ob potrditvi potovanja.
Na letalu je prostora za največ 20 kilogramov prtljage na osebo (plus osebna prtljaga). Zato skrbna priprava najnujnejšega ni odveč. Čakajo nas dokaj topli, tudi vroči dnevi, lahko pa nas preseneti tudi kakšna ploha. To pomeni poletne cunje in za vsak slučaj nekaj za ogrnit.
Zlato pravilo: Spokamo za 7 dni, vmes v civilizaciji peremo, potem pa to nosimo en teden!
Vedno si v ročno prtljago (mali ruzak) pripravi cunje za 3 dni, kopalke in najnujnejše. Lahko pride do zamude prtljage in vaš drugi kos zamudi za kakšen dan.
V nahrbtniku naj se znajdejo (nekaj od tega dajte tudi nase):
● potni list (veljaven vsaj še 6 mesecev od datuma izstopa iz zadnje države na potovanju), keš (v USD) in plačilna kartica za eventuelni dvig iz bankomatov oz. za zlato rezervo (Visa Electron je ta bolj uporabna)
● zdravstveno zavarovanje v tujini
● knjižica o cepljenjih, če ste bili cepljeni proti rumeni mrzlici
● lahka palerina, po želji dežnik
● superge ali lahke treking čevlje za sprehode in treking ter nekaj za preobutev (npr. Teva), japonke za pod tuš
● termo velur (flis) in anorak (proti dežju in vetru), ker nikoli ne veš, kdaj se uščije
● dolge hlače 1-2x, kratke hlače 1-2x
● dve majici z dolgimi rokavi (eno malo bolj debelo, eno bolj tanko)
● 8 majčk/srajc s kratkimi rokavi
● 4 pare nogavic
● spodnje perilo (8×)
● kopalke
● sončna očala
● maska za pod vodo
● brisača (tiste ta lahke popotniške so zakon – dobiš jih v trgovinah kot so Anapurna, K2, Iglu, Kibuba,...) in vlažilni robčki
● toaleta: milo, zobna ščetka, zobna pasta, mala vrečka pralnega praška (20 dag), krema za sončenje,...
● medicinski paket: sprej proti komarjem (vsaj 30% DEET-a), spitaderm sprej za razkuževati roke, antibiotiki (kot npr. ciprobay, ciprinol), aspirin, tablete proti diareji (linex),oglje tablete proti zaprtju, vitaminski tableti, obliži, povoj, gaza, bivacin, tablete proti slabosti...
● knjiga, karte, žgane pijače (obvezno, za razkuževanje!)
● še kaj, na kar smo morda pozabili in brez katerega ne moreš živeti
Pusti doma predsodke, slabo voljo, uhane, zlate ogrlice, dragocene ure, lepe čeveljce, hlače zlikane na rob in ostale nepomembne reči. Ne pozabi pa na kup dobre volje in jeklene živce!
Trenutno ni mnenj potnikov za to potovanje.