Pred vami je celovit in cenovno ugoden program, ki združuje odkrivanje rajskih Maldivov ter zelene tropske Šri Lanke.
Maldivi so šele nekaj let odprti za turizem izven letovišč. Tako je ta raj na zemlji, ki je pripadel smetani, zdaj odprt tudi za našega povprečnega popotnika. Izkoristite priložnost in se nam pridružite na rajskih počitnicah odkrivanja Maldivov, ki vam jih bo zavidal prav vsak. Potovanje je zelo primerno tudi za družine z otroki (tudi manjšimi).
Maldive sestavlja skupina 1192 otokov, del 26ih nizkih atolov v Indijskem oceanu. Mi se bomo naselili na enem od njih in z njega delali dnevne izlete na rajske, sanjske, romantične otoke, atole, grebene,... Lahko greste le malo posnorklati, pa boste že plavali z želvami, mantami in morskimi psi. Lahko pa se greste potapljati in še nadgradite to čudovito izkušnjo. Naredili bomo tudi izlet na peščene otočke, sredi ničesar. In šli peš na samotni otok. En izlet pa je rezerviran za plavanje z morskimi psi kitovci (fakultativa).
Šri Lanka je pravi mali azijski miks kjer se prepletajo budizem, hinduizem, islam, gričevja s planatažami čaja, divji živalski svet, neobljudene plaže, starodavna mesta, džungla in še več. Vse to je obogateno z zares toplimi ljudmi. Primerna je tako za začetnike potovanj z jajci, kot tudi za tiste z več popotniške kilometrine.
Ta del potovanja začnemo s paketom zgodovine in si na kolesu pogledamo ostanke druge najstarejše prestolnice otoka - Polonnaruwe. Enormne, več kot tisoč let stare stupe, ostanki budističnih in hindu templjev ter Buddhe vseh velikosti in poz.
Knuckles Range je biser hribovitega dela Šri Lanke. V neokrnjeni naravi naredimo treking med plantažami čaja, riževimi polji, slapovi in potoki.
Na svetem Adamovem vrhu si po 5000 stopnicah (ufff... kdor želi) pogledamo enega najlepših sončnih vzhodov na otoku. Februarja zaradi nepopisne gneče romarjev naskok izpustimo.
V Kitulgali raftamo sredi džungle ali pa gremo na soteskanje.
Nuwara Eliya je prestolnica čaja in vožnja do tega mesta je eden izmed vrhuncev lepote pokrajine na otoku. Pravtako tudi vožnja z lokalci v starinskem vlaku od Nuware Eliye proti Elli, kjer imaš občutek, da se je čas vsaj za nekaj ur končno le ustavil.
Šri Lanka sicer ni vzhodna Afrika, vseeno pa je safari po parku Udawalave še najbližji približek safarijem po afriških savanah. Z nekaj sreče vidimo velike črede slonov le par metrov proč od nas.
Na otoku je seveda tudi obilo hudo kičastih tropskih plaž in eno najlepših na jugu raziščemo tudi mi, v Mirissi.
V poletnem terminu zaradi monsuna na JZ delu otoka pride do spremembe programa. Namesto vzpona na Adamov vrh gremo na poldnevni trek v nacionalni park Hortons plains ter za zaključek obiščemo obale na manj razvitem vzhodu otoka, kjer se turizem šele prebuja.
Trasa poti: Negombo – Polonnaruwa – Habarana – Dambulla – Kandy – Dalhousie – Nuwara Eliya – Ella – Udawalave – Mirissa - Galle - Maldivi
Let v Colombo oziroma Katunayake, ki je dobrih 30 km stran od prestolnice Šri Lanke in transfer do Polonnaruwe.
Na začetku poti nas čaka kratek kulturno-zgodovinski paket z obiskom druge prestolnice v zgodovini Šri Lanke. Na kolesih si pogledamo Polonnaruwo, katere gradnja je bila pod precejšnjim vplivom Indije. Tu poleg stup pogledamo še ostanke kraljeve palače, znamenitega štirikotnika, kjer so dolgo let hranili zob Buddhe in ogromnih, v skalo vklesanih kipov Buddhe v Gal Vihari. Na poti pa veliko opic.
Večina turistov si mesto ogleda z avtobusom, mi pa ga bomo raziskali z bicikli, ker je tak način precej bolj doživet in prijeten. Vožnja je zelo nenaporna, razdalje niso prevelike in še ustaviš se lahko kadarkoli, da pofotkaš kar želiš.
Premik z minibusom/kombiji preko Habarane in Dambulle do Kandy-a.
Nadaljujemo proti Dambulli pri čemer se ne ustavimo v pretirano turistični Sigiriyi, kot to počne večina agencij. Razgled iz sosednje Pidurangale je celo lepši zato rajši skočimo na ta vrh in od tam ogledamo Sigiriyo. V Dambulli sledi ogled znamenitih jamskih templjev in Zlatega templja pod njimi. Na poti do Kandy-ja se ustavimo še v "vrtu začimb" (spice garden) in spoznamo, da na Šri Lanko raste rožca za prav vsako bolezen na tem svetu :) Zvečer zaključimo dozo kulture z obiskom večerne budistične ceremonije v templju, kjer bojda hranijo edini del Buddhe, ki je preživel kremacijo-njegov zob.
Drugi del potovanja je predvsem v znamenju izjemno lepe narave in živali. Najprej se odpravimo na čudovit trek v hribovje Knuckles range. Stran od mest, prometa in gneče v pokrajino, kjer je džungla prepletena z nasadi čaja, riževimi polji, potoki in slapovi. Trek traja cel dan (z vmesnimi postanki in piknikom) in ni preveč naporen. V kolikor obstaja želja po pravi avanturi v neprehodni džungli s pijavkami na nogi lahko uredimo tudi to. Zvečer večerja v bližnjem kampu ob tabornem ognju in nočitev v šotorih.
Naslednji dan povratek v Kandy, kjer bo na voljo nekaj prostega časa za šoping, obisk lokalne tržnice ali pa naravni sok za pol evra! Popoldan nadaljujemo proti Kithulgali, ki velja za prestolnico adrenalina na Šri Lanki in mesto kjer so snemali legendarni film Most na reki Kwai. Zjutraj gre večina na rafting, opciji pa sta še kanjoning in pa tura z gorskimi kolesi med nasadi gumjevca in čaja. Raftning je primeren za vsakogar. Popoldanski premik proti Dalhousiju, vasici, ki je izhodišče za naskok na Adamov vrh, ki velja za sveto mesto vseh religij otoka. Popoldanski počitek in kratek spanec, ob 2h zjutraj pa štart vzpona na vrh, kamor nas popelje približno 5.000 stopnic. Nagrada za približno 3 urno garanje do vrha, v kolikor so nam naklonjeni Bog, Alah, Buddha in Šiva, je epski sončni vzhod, ki velja za najlepšega na otoku. Za tiste, ki jim kolena ne služijo kot bi si želeli je opcija, da vso zadevo mirno prespijo in se nam pridružijo na zajtrku pred odhodom.
Sledi verjetno najlepša vožnja z izjemno pokrajino vse do »male Anglije«. Nuwara Eliya je namreč eno tako idilično kolonialno mestece med hribovito okolico, ki je posejana s plantažami čaja in je tudi nekakšno središče pridelave čaja na otoku. Na poti do hotela se ustavimo v eni izmed obratujočih tovarn, kjer nam pojasnijo celoten proces pridelave čaja. Nočitev v lokalnem hotelu.
Naslednji dan kombije zamenjamo za lokalen prevoz in to ne katerikoli pač pa starinski vlak, ki nas popelje na najlepšo vožnjo z vlakom. Med plantažami čaja, odročnimi vasicami in lokalnimi sopotniki se bomo odpeljali približno stoletje nazaj in izstopili v Elli, verjetno najbolj simpatičnem mestecu na celem potovanju. Tukaj bomo imeli nekaj prostega časa, zvečer pa preverjanje backpackerskega utripa v lokalnih barčkih. Nočitev.
Naslednji dan se odpeljemo proti jugu in se na poti ustavimo v nacionalnem parku Udawalave, ki je park številka ena po številu divjih slonov na otoku. Tukaj presedemo v terence in se odpravimo na safari po blatu in prahu, čez luže in potoke. Z malo sreče uzremo precej slonov, z malce več sreče jih vidimo od zelo zelo blizu. Prebivalci tega parka so še vodni bivoli, opice, pelikani, štorklje, leopardi (izjemno redki), divjad, varani in druge živali. Potrebno se je zavedati, da safari ni vožnja po živalskem vrtu in zahteva precej potrpežljivost in tudi sreče, če želimo videti živali v njihovem naravnem okolju. Pozno popoldan sledi vožnja proti obali in enkrat v večernih urah prispemo v Mirisso, kjer se tempo končno nekoliko umiri :)
Naslednji dnevi so precej ležerni, in jih lahko preživiš na ležalniku s koktajlom v roki ali pa malce bolj aktivno. Mirissa se ponaša z dolgim peščenim zalivom in še par manjšimi kjer zvečer restavracije pripravijo mize in razstavijo ulov lokalnih ribičev. Organizirali bomo tudi morski safari, kjer približno 4 ure preživimo na ladji in če imamo srečo pol ure uživamo v družbi največjih prebivalcev našega planeta – modrih kitov. Prizor, ko se kot ladja velika gmota dvigne iz vode je definitivno vreden večurnega cjazenja z barkačo. Iz Mirisse se z lokalnim busom lahko odpravimo tudi v približno 45 minut vožnje oddaljeno mesto Galle, kjer raziščemo staro nizozemsko mestno jedro za obzidjem. Lahko pa si privoščiš kratek tečaj deskanja na valovih, peš raziskuješ neobljudene zalive ali pa se s kolesom odpraviš na izlet v notranjost otoka.
Zadnji dan smo do poznega popoldanskega odhoda kar na plaži, nato pa se odpravimo proti Colombu in poletimo proti Maldivom.
Iz letališča se s hitrim čolnom premaknemo do enega od skoraj 1200 otokov, kjer bomo nameščeni. Ta je poln manjših hotelčkov in restavracij, tako da nismo omejeni na neko letovišče (resort). Tam so tudi trgovine, banke, in vse kar pritiče manjšemu otoku oz vasi na njemu.
Lahko se odločite le za oddih ali pa z nami od tam vsak dan delate izlete in dobite tisto pravo sliko Maldivov. V ceno aranžmaja smo vključili dva izleta, ki jih vsekakor ne smete zamuditi. Vse ostalo pa je stvar vaše domišljije in globine žepa. Tako bomo šnorkljali, se potapljali, ždeli na samotnih otočkih, obiskovali resorte, kajakirali, plavali z mantami in morskimi psi kitovci, želvami, ostalimi morskimi psi, nešteto ribicami... in se zavedli, da smo res v raju na zemlji.
Nočitve: spimo v hotelih brez lokalne kategorizacije, ki včasih vključujejo tudi zajtrk, nekajkrat tudi večerjo. Največkrat pa le nočitev. Enkrat spimo tudi v šotorih v kampu. Cene hotelov na Šri Lanki variirajo iz sezone v sezono in od kraja do kraja. Enako velja za Maldive kjer smo vezani na tečaj EUR/USD saj sprejemajo plačila v USD.
Prevozi: Večino časa se prevažamo z najetimi kombiji ali minibusom, kar nam omogoča večjo mobilnost in malce večje udobje, predvsem pa zanesljivost in točnost v primerjavi z lokalnim javnim transportom. Enkrat se peljemo z javnim vlakom (če le ne pride do prevelike zasedenosti ali katerega drugega dejavnika, ki nam to onemogoči) in enkrat z javnim avtobusom.
Program priporočamo tistim, ki si želijo popotniškega načina odkrivanja sveta.
18 dni
1.dan Polet proti Šri Lanki iz enega od bližnjih letališč.
2.dan Prihod na Šri Lanko in vožnja proti Polonnaruwi. Nočitev v Polonnaruwi.
3.dan Dopoldan zajahamo bicikle in se odpravimo na ogled ostankov drugega najstarejšega kraljestva na otoku, ki je imel sedež v Polonnnaruwi. Kraljeva palača, budistični in hindu templji ter Buddha v vseh velikostih in pozah. Popoldan možnost ayurvedske masaže. Nočitev v bližini Habarane.
4.dan Jutranji skok na Pidurangalo od koder se nam odpre lep pogled na Sigiriyo. Premik proti Dambulli in ogled znamenitih jamski templjev ter Zlatega templja pred njimi. Vožnja proti Kandyu, kjer pogledamo šov kandyskih plesalcev in večerne budistične ceremonje v znamenitem templju Sri Dalada Maligawana. Nočitev v Kandyu.
5.dan Po zajtrku odhod na celodnevni treking po hribovju Knuckles range, kjer hodimo med plantažami čaja, riževimi polji in po džungli ter na poti obiščemo eno od lokalnih vaških šol. Večerja in nočitev v šotorih v kampu.
6.dan Povratek v Kandy in prosti čas za ogled mesta in šoping. Popoldan odhod proti Kithulgali, prestolnici adrenalina na Šri Lanki. Spimo ob reki Kelani.
7.dan Po zajtrku rafting ali canyoning. Popoldan premik do vasice Dalhousie, ki je izhodišče za naskok na Adam"s peak. Večerja in nočitev.
8.dan Vstanemo precej pred prvi petelinom in začnemo vzpon na Adam"s peak. Štartamo okoli 2h zjutraj in smo gor točno za najlepši sanrajz na Šri Lanki. Sestop, zajtrk in odhod proti Nuwari Eliyi. Vožnja po najlepši pokrajini na celem potovanju. Na poti obisk tovarne čaja. Nočitev v Nuwari Eliyi.
9.dan Zjutraj odrinemo na starinski vlak, v vagon z lokalci ter se ultra počasi med čajevci in odročnimi vasicami zapeljemo v nek že pozabljen čas. Prihod v Ello kjer imamo nekaj prostega časa (ali pa vzpon na Mali Adamov vrh oz obisk 9 Arches bridge). Sledi večerno druženje v backpackerskih barčkih. Nočitev.
10.dan Odhod proti nacionalnem parku Udawalave in popoldanski safari v parku. Park je znan zlasti po slonih saj po številu slonov prekaša tudi precej bolj znane parke v vzhodni Afriki. Premik v Mirisso in nočitev.
11.dan V Mirissi nas čaka dolga peščena plaža, končno :) Dan lahko preživiš med sprehodi po kilometrih rajskih plaž ali pa nekoliko bolj aktivno v tečaju surfanja na valovih. Nočitev Mirissa.
12.dan Zjutraj opcija lova na modrega kita, največjega prebivalca našega planeta. Popoldan prosto-možnost surfanja, raziskovanja okoliških vasic s kolesom ali pa zgolj poležavanja na plaži. Popoldan možnost obiska starega kolonialnega mesta Galle. Nočitev Mirissa.
13.dan Prosto dopoldne za zadnji skok v morje na obali Šri Lanke. Popoldan se odpravimo proti letališču in poletimo proti Maldivom. Vožnja s hitrim čolnom do lokalnega otoka, kjer bomo nastanjeni. Nočitev z zajtrkom.
14.dan Izlet s hitrim čolnom do koralnega grebena in snorkljanje na dveh različnih koncih (želve, ribice, morski psi,...), postanek na peščenem otočku (sadje, pijača) in plavanje z delfini (če nam ne uidejo :). Nočitev z zajtrkom.
15.dan Dnevni izlet na enega od resort otokov, všteto kosilo in pijača na otoku (all you can drink) oz samo pri kosilu (odvisno od otoka, ki ga obiščemo). Nočitev z zajtrkom
16.dan Opcija izleta, kjer se dve uri peljemo proti predelu, ki ga naseljujejo morski psi kitovci, s katerimi plavamo; cena odvisna od števila prijav (doplačilo okoli 100 USD). Lahko pa si privoščiš "prosti dan" in ga preživiš na lokalnem otoku. Nočitev z zajtrkom.
17.dan V kolikor ura leta dopušča imamo možnost dopoldanskega izleta na enega od lokalnih otokov, ki ga popestrimo s snorklanjem. Popoldan transfer do letališča in polet proti domovini.
18.dan Smo doma.
Cena zajema:
-delež za organizacijo in spremstvo na potovanju (aranžma) pri najmanj 14 prijavljenih (540 EUR oz. 500 EUR za naše stare stranke);
-stroške po programu, ki se jih plačuje sproti na potovanju (910 EUR) in so izračunani v primeru polne skupine: prevozi, 4x solidne nastanitve v dvoposteljnih sobah z zajtrkom na Maldivih, izlet snorkel+peščeni otok+delfini, izlet na otok-resort s samotnim otokom; cestni prevozi oz. prevozi z vlaki med mesti, nastanitve, hrana na trekingu, nekajkrat tudi zajtrk ali pa zajtrk in večerja, safari, izleti, lokalni vodiči, dovoljenja in vstopnine. Stroški potovanja so v novoletnem terminu višji za cca. 100€.
Cena letalske karte je 950 EUR ob dovolj zgodnji prijavi/potrditvi skupine. Letalske karte v novoletnem terminu in v poletnih mesecih so dražje.
Ob prijavi se plača tudi prijavnino (20 EUR/osebo). V kolikor odhoda ne potrdimo, jo v celoti povrnemo.
Opozarjamo, da je letalska karta zajeta v prikaz cene v ponudbi / na spletni strani le zato, da je bolj pregledna skupna cena. Letalska karta se ne plača nam, ampak zunanjemu partnerju / agenciji, ki karte izda. Karto do destinacije in nazaj si lahko potnik poišče tudi sam. Tako letalska karta formalno ni zajeta v ceno aranžmaja. Pravno formalne obveznosti in pravice iz nakupa letalske karte so torej med potnikom in agencijo, ki karto izda in kamor jo potnik plača. Enako velja za prevoz do/z letališča.
Nočitve: spimo v hotelih brez lokalne kategorizacije, ki včasih vključujejo tudi zajtrk, nekajkrat tudi večerjo. Največkrat pa le nočitev. Dvakrat spimo tudi v šotorih v kampu. Cene hotelov na Šri Lanki variirajo iz sezone v sezono in od kraja do kraja.
Prevozi: Največkrat se prevažamo z najetimi kombiji ali minibusom brez lokalne kategorizacije, kar nam omogoča večjo mobilnost in malce večje udobje, predvsem pa zanesljivost in točnost v primerjavi z lokalnim javnim transportom. Enkrat se peljemo z javnim vlakom (če le ne pride do prevelike zasedenosti ali katerega drugega dejavnika, ki nam to onemogoči) in enkrat z javnim avtobusom.
Odhod potrdimo tudi pri manj prijavljenih:
- pri 8-9 potnikih je doplačilo za organizacijo in vodenje 120 EUR na osebo;
- pri 10-11 potnikih je doplačilo za organizacijo in vodenje 90 EUR na osebo;
- pri 12-14 potnikih pa je doplačilo za organizacijo in vodenje 70 EUR na osebo;
V ceno ni zajeto: viza, stroški hrane in pijače (okoli 300 EUR je dovolj), doplačilo za enopostljeno sobo, podkupnine in ostali individualni stroški (kot so fakultativni izleti na plaži).
Okvirne cene fakultativnih izletov, ki jih priporočamo (cena je lahko odvisna tudi od števila udeležencev):
-enodnevni izleti v resorte: okoli 115 USD s prevozom tja in nazaj (odvisno od tipa resorta in koliko zvezdic ima)
-potapljanje: okoli 50 USD
-snorkljanje z morskim psom kitovcem (celodnevni izlet): okoli 100 USD
-snorkljanje z mantami: okoli 35 USD
-poldnevni izleti na snorkljanje na okoliške grebene: okoli 35 USD
Ceno za organizacijo in spremstvo 540 EUR (500 EUR za naše stare stranke) vplačaš v dveh obrokih:
200 EUR se vplača ob rezervaciji kot prvi del obroka za potovanje (z njimi si zagotoviš mesto v skupini, mi pa ob minimalnem številu vplačanih zagotovimo odhod; v primeru, da ne zberemo dovolj prijav, akontacijo v celoti povrnemo). Razliko do polne cene za organizacijo in spremstvo ter ostale vnaprej plačane stroške se plača najkasneje 90 dni pred odhodom oz. ob potrditvi potovanja (torej še 320€ oz. 280€ v kolikor si že potoval/a z nami).
Na letalu je prostora za največ 23 kilogramov prtljage na osebo (plus osebna prtljaga, ki pa ne sme presegati teže 7 kg). Čakajo nas topli, tudi vroči dnevi. Z izjemo obeh trekingov bodo temperature ves čas visoke.
V pomoč ti podajamo listo potrebnih stvari, ki naj se znajdejo v nahrbtniku.
Zlato pravilo: Spokamo za 3 dni, vmes v civilizaciji peremo, potem pa to nosimo en teden!
V nahrbtniku naj se znajdejo (nekaj od tega dajte tudi nase):
- potni list (veljaven vsaj še 6 mesecev od datuma povratka in z vsaj dvema praznima stranema – ena zraven druge), kopijo potnega lista, zdravstveno zavarovanje z asistenco (urediti pred odhodom), keš EURe (s sabo imej tudi plačilno kartico Cirrus/Maestro ali Visa Electron npr)
- najbolj praktično je sicer potovati z enim veliki ruzakom, v kolikor ga nimaš lahko vzameš tudi običajen kufer/potovalko, ker bomo večji del poti potovali z najetim prevozom
- en manjši ruzak, ki ga vzameš s seboj na treking
- spolna vreča
- mala svetilka za na glavo (Petzl)
- superge/nizke treking čevlje in teve (natikači), pa japanke za pod tuš, kdor ne more brez njih (sicer jih pa tam prodajajo za džabe)
- flis/softshell in anorak/palerino (proti dežju in vetru), ker nikoli ne veš, kdaj se bo uscalo; dežnik po želji
- dolge hlače, kratke hlače, majici z dolgimi rokavi (eno bolj debelo, eno bolj tanko)
- 6 majčk/srajc s kratkimi rokavi, 4 pare navadnih bombažnih nogavic
- spodnje perilo (8×), kopalke, sončna očala in pokrivalo za na glavo (kapa s šiltom)
- brisača (priporočamo lahke popotniške brisače iz reciklirane plastike – dobiš jih v spletni trgovini www.nommos.me)
- toaleta: milo, zobna ščetka, zobna pasta, krema za sončenje,...
- medicinski paket (razdeliti na dve osebi): spitaderm sprej za razkuževati roke, antibiotiki (ciprobay je najbolj uporaben), aspirin, tablete proti diareji (linex ali še bolje seldiar), proti zaprtju, vitaminski tableti, obliži, povoj, gaza, bivacin, tablete proti slabosti...
- knjiga, karte
- liter žganega za razkuževanje in proti slabi volji
- še kaj, na kar smo morda pozabili in brez katerega ne moreš živeti
Pusti doma predsodke, slabo voljo, tečne partnerje, uhane, zlate ogrlice, dragocene ure, lepe čeveljce, hlače zlikane na rob in ostale nepomembne reči. Ne pozabi pa na kup dobre volje in jeklene živce! S ShaPPo se potuje in ne hodi na počitnice – in doživi vse dobro in slabo, kar pritiče potovanju, ne počitnikovanju.
ShaPPa
Trenutno ni mnenj potnikov za to potovanje.